Bestyrelsen

Liberal Alliances lokalforening i København blev grundlagt den 6. maj 2014.

På generalforsamlingen den 4. maj 2017 fik LA København ny bestyrelse, som du kan læse mere om herunder.

Liberal Alliance København varetager en række organisatoriske opgaver, som blandt andet:

  • Organisering af medlemsarrangementer
  • Rekruttering af medlemmer
  • Koordinering af kommunalvalgkamp samt understøttelse af Regionsvalg og Folketingsvalg
  • Opstilling af LA’s kandidater til kommunalvalg i Københavns Kommune
  • Politisk sparring med LA’s medlemmer af Borgerrepræsentationen
  • Sikring af LA-repræsentation i Københavns Kommunes 12 lokaludvalg.

Lokalforeningen i København ligger under Liberal Alliance Københavns Storkreds, så er du medlem af Liberal Alliance og bosat i Københavns Kommune, er du automatisk medlem af lokalforeningen her.

Vil du høre mere om LA Københavns Lokalforening, eller er du interesseret i at blive aktiv, er du velkommen til at kontakte os.

Formand: Christoffer Gerner
christoffer@la-kbh.dk

Næstformand: Christian Krogsgaard
christian@la-kbh.dk

Kasserer: Troels Mogensen
troels@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Kristoffer Brinch Ladefoged
kristoffer@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Jimmy Kevin Pedersen
jimmy@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Arina Kiil
arina@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Filipe Da Silva Teixeira
filipe@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Mikkel Freltoft Krogsholm
mikkel@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem: Jakob Peterhänsel
jakob@la-kbh.dk

Bestyrelsesmedlem (LAU København): Malthe Rubæk Bøggild Tornø
malthe@la-kbh.dk

Suppleant: Rasmus Fallesen Kjer
rasmus@la-kbh.dk

Suppleant: Ole Vilstrup
ole@la-kbh.dk